Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2009, sygn. ILPB1/415-705/09-2/IM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-705/09-2/IM

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego do handlowej spółki kapitałowej w postaci przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) będzie stanowiło czynność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jako osoba fizyczna prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się specjalistycznym poradnictwem w dziedzinie genetyki klinicznej. Przedsiębiorstwo to posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jako przyszły wspólnik zamierza wnieść prowadzone przedsiębiorstwo tytułem wkładu niepieniężnego do handlowej spółki kapitałowej (dalej: spółka). Przedmiotem aportu będzie całe prowadzone przedsiębiorstwo, tj. cała działalność wraz z kontraktami (klientelą), kontaktami handlowymi, pracownikami, infrastrukturą, specjalistyczną wiedzą pracowników itp., z wyłączeniem jednej z wykorzystywanych w ramach tej działalności nieruchomości budynkowych. W przyszłości, wraz z rozwojem działalności, prawdopodobnie będzie konieczna zmiana lokalizacji poprzez zakup lub wynajęcie większego obiektu. W związku z wyłączeniem z przedmiotu aportu wspomnianej nieruchomości Wnioskodawczyni zakłada zawarcie długoterminowej umowy najmu ze spółką do której wniesiony zostanie aport, w odniesieniu do tej części nieruchomości, która wykorzystywana jest dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym spółka będzie miała zapewnioną możliwość korzystania z przedmiotowego obiektu, aż do podjęcia decyzji o zmianie lokalizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00