Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2009, sygn. ILPP2/443-742/09-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-742/09-4/MN
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i ich eksport.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług:
- jest prawidłowe w zakresie dokumentów potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obowiązku składania informacji podsumowujących, wymogu podpisywania faktur przez Sprzedawcę i Wnioskodawcę oraz rozliczenia transakcji na podstawie faktury otrzymanej za pomocą poczty e-mail,
- jest nieprawidłowe w zakresie warunków jakie musi spełnić Wnioskodawca, aby transakcja została uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
UZASADNIENIE
W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza kupować towary od zagranicznych firm (dalej: Sprzedawcy) z terytorium Unii Europejskiej. Zakupy te będą wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Towary zakupione przez Zainteresowanego będą tego samego miesiąca, co miesiąc ich zakupu, sprzedawane i eksportowane z Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Kupującym te towary będzie firma spoza Unii Europejskiej (dalej: Importer). Towary będą przewożone z krajów Unii Europejskiej do Wnioskodawcy w Polsce, środkami transportu kołowego, wynajętymi i opłacanymi raz przez Importera, a innym razem w zależności od negocjacji z Importerem przez Zainteresowanego.