Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2009, sygn. ILPP1/443-658/09-2/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-658/09-2/AT

Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, wniesienie Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Y, spowoduje konieczność dokonania przez Wnioskodawcę korekty podatku odliczonego, zgodnie z przepisem art. 91 UVAT, w szczególności art. 91 ust. 2 i 7 UVAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Panią, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 5 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka X (dalej jako Wnioskodawca) jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej (dalej jako Y) z prawem do udziału w zyskach Y w wysokości 99,99%. Y prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu i wynajmowaniu nieruchomości na cele prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, tj. prowadzenia sklepów dyskontowych.

Wnioskodawca planuje wnieść posiadane w swoim majątku nieruchomości, które obecnie są wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia w nich sklepów dyskontowych (Nieruchomości), w formie wkładu niepieniężnego do Y, w zamian za akcje wyemitowane przez Y. Niektóre z Nieruchomości zostały nabyte przez Wnioskodawcę po dniu 1 maja 2004 r. z podatkiem VAT, który Wnioskodawca odliczył w całości. Wśród Nieruchomości są również nieruchomości nabyte po dniu 1 maja 2004 r. na podstawie czynności zwolnionych od podatku VAT. W konsekwencji, wniesienie niektórych Nieruchomości do Y, może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej: podatkiem VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej: UVAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00