Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2009, sygn. ILPB3/423-364/09-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-364/09-2/JG
Czy udzielanie przez Wnioskodawcę spółkom z Grupy Kapitałowej bezpłatnych (bez jakiegokolwiek wynagrodzenia lub ekwiwalentu) poręczeń i gwarancji:
1. spowoduje powstanie przychodu podatkowego w postaci nieodpłatnych świadczeń na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla podmiotu udzielającego bezpłatne poręczenie lub gwarancję, czyli dla Wnioskodawcy?
2. spowoduje, iż transakcja będzie dokonana zgodnie z zasadą tzw. ceny rynkowej wyrażonej w art. 11 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 11 ust. 1 tej ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych udzielanych poręczeń i gwarancji bez wynagrodzenia na rzecz podmiotów powiązanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych udzielanych poręczeń i gwarancji bez wynagrodzenia na rzecz podmiotów powiązanych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka z siedzibą w W. stoi na czele Grupy Kapitałowej, w skład której wchodzi szereg spółek córek i spółek, w których udziałowcami są spółki córki. Struktura Grupy charakteryzuje się tym, iż Wnioskodawca jest 100% udziałowcem kilku spółek córek odpowiedzialnych za konkretną linię biznesową np. sprzątanie, ochronę lub logistykę. Na czele danej linii biznesowej stoi spółka córka, która posiada udziały w dalszych spółkach, realizujących konkretne biznesy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right