Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2009, sygn. ILPP1/443-432/09-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-432/09-2/MT
Czy Gmina ma w związku z realizacją ww. projektu możliwość prawną odzyskania podatku od towarów i usług (VAT)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Rozbudowa ... jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. Rozbudowa ....
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W związku z ubieganiem się przez Gminę X, która jest zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w X jako podatnik VAT czynny, o dofinansowanie projektu pn. Rozbudowa ... w ramach Osi Priorytetowej II Ochrona środowiska, zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działanie II.1 Gospodarka wodno-ściekowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013, niezbędna jest indywidualna interpretacja w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją ww. projektu, interpretacja indywidualna jest wymaganym przez Urząd Marszałkowski w X załącznikiem do wniosku o dofinansowanie projektu.
Gmina X przeprowadza wszystkie procedury związane z przygotowaniem inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej objętej projektem, tj. przygotowuje projekt techniczny, przeprowadza procedury przetargowe na wykonawstwo inwestycji, a także będzie nadzorować jej realizację oraz ponosić koszty inwestycyjne wybudowania sieci kanalizacyjnej, które będą udokumentowane przez Wykonawcę fakturami VAT. Infrastruktura wybudowana w ramach tych projektów stanie się własnością Gminy X będzie stanowić część jej majątku. Po zakończeniu prac budowlanych, odbiorze inwestycji oraz przekazaniu obiektu do użytku, Gmina X na podstawie uchwały Rady Gminy X przekaże infrastrukturę rozbudowanej oczyszczalni ścieków w nieodpłatne użytkowanie Przedsiębiorstwu Komunalnemu w X Sp. z o.o., na którym spoczywa obowiązek utrzymania prawidłowego funkcjonowania tejże infrastruktury. Natomiast obowiązek zarządzania projektem unijnym w okresie co najmniej 5 lat od chwili zakończenia inwestycji będzie spoczywać na Gminie X. Wszelkie nakłady inwestycyjne nawet w przypadku już istniejących środków trwałych, w zakresie modernizacji, przebudowy, rozbudowy itp. poniesie Gmina X. Przedsiębiorstwo Komunalne nie będzie pobierać opłaty za oczyszczanie ścieków komunalnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right