Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2009, sygn. ILPB2/415-227/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-227/09-2/JK

Czy Spółka ma obowiązek pobrania podatku i odprowadzenia go do urzędu skarbowego w momencie otrzymania akcji przez pracownika?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2009 r. (data wpływu 5 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nabycia akcji po preferencyjnej cenie przez pracowników spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie nabycia akcji po preferencyjnej cenie przez pracowników spółki oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną nie notowaną na giełdzie papierów wartościowych. Spółka ma zamiar skupić akcje własne od byłych pracowników celem zaoferowania ich obecnym pracownikom. Taką możliwość stwarza art. 362 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych. Akcje zostaną nabyte po cenie wyższej niż nominalna, a następnie zaoferowane obecnym pracownikom po cenie nominalnej (ze statutu spółki będzie wynikało, że spółka dokonuje odsprzedaży akcji własnych pracownikom po cenie równej wartości nominalnej akcji). Różnica, jaka powstanie pomiędzy ceną nabycia a ceną sprzedaży, zostanie pokryta przez spółkę z kapitału rezerwowego, który zostanie utworzony na ten cel uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Poza tym z regulaminu sprzedaży skupionych przez spółkę, akcji własnych pracownikom, będzie wynikało, że nie mogą być one sprzedane przez nabywcę przez okres 5 lat. Będzie możliwość ich odsprzedania przed 5 letnim terminem, ale tylko do spółki i tylko po cenie po jakiej zostały nabyte, czyli po cenie nominalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00