Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2009, sygn. ILPP2/443-40/09-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-40/09-2/SJ

Czy po wniesieniu przedsiębiorstwa aportem do Spółki Zbywca był uprawniony na podstawie umowy zawartej ze Spółką, nadal wystawiać faktury VAT na sprzedaż towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2008 r. (data wpływu 13 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż produktów przedsiębiorstwa po jego wniesieniu aportem do Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT dokumentujących sprzedaż produktów przedsiębiorstwa po jego wniesieniu aportem do Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jedyny wspólnik Wnioskodawcy, dalej Zbywca, prowadził działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pod firmą Z. W dniu 9 marca 2007 r. Zbywca zawiązał Spółkę, do której wniósł aportem całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 K.c. Spółka została zarejestrowana pod koniec marca 2007 r., a w kwietniu 2007 r. uzyskała numery regon, NIP, zarejestrowała się jako podatnik VAT oraz otworzyła rachunek bankowy. Przez okres od dnia zawiązania Spółki (9 marca 2007 r.) do końca kwietnia 2007 r., produkcja oraz sprzedaż towarów była prowadzona i fakturowana nadal przez osobę fizyczną Zbywcę, na podstawie stosownej umowy użytkowania zespołu środków produkcji zawartej ze Spółką. Zawarta umowa przewidywała prawo Zbywcy do korzystania z zespołu środków produkcji oraz prawo do prowadzenia sprzedaży towarów. W tym czasie Spółka nie była w stanie prowadzić sprzedaży, gdyż wymagało to stosownych zmian umów z kontrahentami oraz ukończenia wszelkich czynności organizacyjnych, związanych z uruchomieniem nowego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00