Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2009, sygn. ILPP2/443-1144/08-4/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1144/08-4/JK
Wniesienie przedsiębiorstwa do Spółki komandytowej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2009 r. (data wpływu 3 marca 2009 r.) o podpis zgodny z KRS.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo produkcji materiałów budowlanych. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. maszyny produkcyjne, urządzenia, środki transportu oraz zabudowane nieruchomości a także inne niematerialne składniki majątkowe. Zainteresowany zawarł z innym przedsiębiorstwem (w formie aktu notarialnego) przedwstępną umowę, na podstawie której zobowiązał się do sprzedaży temu przedsiębiorstwu jednego ze składników majątkowych w postaci prawa użytkowania wieczystego działki gruntu i wzniesionego na tym gruncie węzła betoniarskiego do produkcji betonu towarowego. Umowa przyrzeczona ma być zawarta w końcu 2009 r. Już obecnie węzeł nie jest wykorzystywany w działalności produkcyjnej przyszły nabywca użytkuje węzeł jako dzierżawca. W roku 2009, przed sprzedażą wymienionego wyżej węzła do produkcji betonu towarowego, Spółka zamierza przystąpić, jako wspólnik założyciel, do nowotworzonej spółki komandytowej z udziałem osób fizycznych jako pozostałych wspólników. Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do spółki komandytowej ma być przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 551 k.c., z wyłączeniem jednego składnika w postaci ww. węzła do produkcji betonu towarowego, a wyłączenie to jest determinowane wolą wywiązania się przez Wnioskodawcę z przedwstępnej umowy sprzedaży węzła. Pozostałe, poza węzłem składniki przedsiębiorstwa tworzą zorganizowany zespół elementów niematerialnych i materialnych, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, skutkiem czego elementy te (które łącznie stanowią majątek znacznie większy od węzła) pozostają w relacji wykorzystywanej do produkcji płytek posadzkowych, tarasowych, chodnikowych, schodów, okładzin schodowych, parapetów itp. Wytwarzanie betonu towarowego stanowiło dodatkową ofertę Zainteresowanego, ale produkcji tej zaniechano ze względu na to, że skupiono się na specjalizacji w produkcji materiałów wyżej wymienionych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right