Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2009, sygn. ILPB3/423-27/09-4/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-27/09-4/MM
Czy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, koszty zmienne wytworzenia energii (koszty oleju opałowego, węgla, mączki wapiennej, energii elektrycznej, substancji chemicznych niezbędnych do uruchomienia Bloku i wytworzenia energii, opłat środowiskowych oraz akcyzy) poniesione przez Spółkę w ramach rozruchu próbnego przed oddaniem Bloku Energetycznego do używania mogą być zaliczone do bieżących kosztów podatkowych Spółki w okresach, w których powstał przychód z tytułu sprzedaży energii?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków na tzw. rozruch próbny przed oddaniem inwestycji do używania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 27 stycznia 2009 r. (data wpływu 28 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków na tzw. rozruch próbny przed oddaniem inwestycji do używania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka ukończyła 30 czerwca 2008 r. realizację inwestycji w postaci budowy bloku energetycznego (dalej: Inwestycja lub Blok Energetyczny). W trakcie realizacji Inwestycji, w 2008 r., Spółka dokonywała kilkakrotnego rozruchu próbnego Bloku Energetycznego. Rozruch próbny polegał na uruchomieniu Bloku Energetycznego w celu sprawdzenia czy spełnia on wymogi technologiczne określone w kontrakcie. Czynności te zostały wykonane przed ostatecznym oddaniem Inwestycji do używania. Z przyczyn kontraktowych Spółka nie była bowiem w stanie oddać Inwestycji do używania przed wykonaniem rozruchu próbnego Bloku Energetycznego.