Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2009, sygn. ILPP1/443-1134/08-3/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1134/08-3/BP
Sprzedaż gruntu zabudowanego budynkiem, niewprowdzonego do ewidencji środków trwałych podlega opodatkowaniu VAT i może korzystać ze zwolnienia od podatku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008r. (data wpływu: 8 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży prawa gruntu zabudowanego budynkiem.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca nabył prawo wieczystego użytkowania działki nr wraz z własnością posadowionego na niej budynku, udział wynoszący 1/3 części w prawie wieczystego użytkowania działki nr oraz nakłady inwestycyjne poniesione na działce nr <.>.
Wskazane działki oraz budynek są objęte księgami wieczystymi nr oraz nr . Sprzedający M. i J. Ł. nabyli prawo wieczystego użytkowania wymienionych gruntów wraz z własnością posadowionych na nich zabudowań z majątku dorobkowego na podstawie umowy sprzedaży z dnia 4 kwietnia 1997 r. zawartej w formie aktu notarialnego. Dostawcą jest Pan J. Ł. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą <.> J. Ł. wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dostawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i w tej transakcji występuje jako podatnik, mimo że w akcie notarialnym występuje również małżonka.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right