Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2009, sygn. ILPB3/423-810/082/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-810/082/HS
Czy wynik na transakcjach forward (w sytuacji Spółki poniesiona strata), Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie dokonania zapłaty do banku kwoty rozliczenia z tytułu transakcji Forward (tj. że kwota poniesionej straty w kwocie 5.352.000 PLN stanowi po stronie Spółki koszt podatkowy)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej X, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2008 r. (data wpływu 08.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia straty poniesionej na transakcjach forward zawartych w związku z zakupem udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia straty poniesionej na transakcjach forward zawartych w związku z zakupem udziałów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w zakresie dystrybucji produktów szybkozbywalnych. W ramach prowadzonej działalności Spółka zakupiła udziały innej spółki. Płatność za udziały, zgodnie z umową, miała nastąpić w 2 ratach, każda w wysokości 21 mln USD. W związku z powyższym, w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia dokonania faktycznej zapłaty danej raty Spółka była narażona na ryzyko kursowe. W przypadku, gdyby kurs PLN / USD w dniu dokonania płatności był wyższy niż w dniu zawarcia umowy, Spółka poniosłaby stratę. W celu zabezpieczenia się przed ww. ryzykiem kursowym, Spółka zawarła z bankiem dwie terminowe umowy zakupu walut na łączną kwotę 20 mln USD, dzięki którym Spółka zabezpieczała się przed wzrostem kursu PLN / USD.