Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2009, sygn. ILPB1/415-977/08-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-977/08-2/AMN

Czy w przedstawionym stanie faktycznym pracownicy Spółki uzyskają nieodpłatny przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z chwilą uzyskania możliwości korzystania z oferowanych usług sportowych, czy też dopiero wówczas, gdy z takiego świadczenia faktycznie skorzystają?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) zawarła umowę, zgodnie z którą pracownicy Spółki będą otrzymywać świadczenia sportowe. Pracownicy otrzymują karty na podstawie których będą mogli korzystać z różnorodnych świadczeń sportowych, wybierając dowolne, odpowiadające im usługi, np. pływalnia, aerobik, siłownia, zajęcia fitness. Na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, Spółka zobowiązała się do finansowania swoim pracownikom karnetów na zajęcia sportowe. Spółka finansuje powyższe świadczenia ze środków bieżących, a nie ze środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jednocześnie należy podkreślić, iż ekonomiczny koszt usługi ponosi w części Spółka, a w części pracownik, gdyż Spółka pobiera z wynagrodzenia pracowników przypadającą na nich część należności na rzecz usługodawcy. Strony umowy, ustaliły, iż formą płatności za usługi będzie ryczałt liczony na podstawie iloczynu liczby pracowników zgłoszonych przez Spółkę jako osoby uczestniczące w programie (otrzymujących karty uprawniające do korzystania z zajęć sportowych) oraz wartości tych świadczeń. Ustalona kwota ryczałtu jest niezależna od fizycznego skorzystania przez pracownika ze świadczeń. Kwota ta jest zatem należna świadczeniodawcy nawet w przypadku, gdy pracownik nie skorzysta z oferowanej usługi. W związku z tym kwota zobowiązania Spółki na rzecz usługodawcy nie ulegnie pomniejszeniu nawet w przypadku, jeśli żaden z pracowników nie skorzysta z oferowanych usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00