Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2009, sygn. ILPB3/423-704/08-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-704/08-2/MC
Czy poniesione przez Spółkę wydatki na zakup przedmiotowych usług organizacji szkoleń od zleceniobiorców stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów w całości, czy też Spółka powinna dla celów podatku dochodowego od osób prawnych dokonywać podziału nabytych usług szkoleniowych na poszczególne usługi wchodzące w ich skład i dokonywać ich odrębnej kwalifikacji podatkowej, tj. np. uznać, że wydatki na wyżywienie, zorganizowanie wycieczek, kolacji czy innych atrakcji towarzyszących szkoleniu w części dotyczącej kontrahentów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2008 r. (data wpływu 27.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest
- nieprawidłowe w części dotyczącej wydatków na organizację dla kontrahentów imprez towarzyszących szkoleniom,
- prawidłowe w zakresie pozostałych wydatków.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której podstawowym przedmiotem jest sprzedaż narzędzi, fachowe doradztwo techniczne na rzecz kupujących oraz pomoc we wdrażaniu nowych projektów produkcyjnych, zawiera umowy z podmiotami zewnętrznymi (dalej: zleceniobiorcy), na podstawie których podmioty te zobowiązują się do kompleksowego zorganizowania szkoleń.