Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2009, sygn. IPPB5/423-456/09-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-456/09-2/IŚ

Czy Spółka ma prawo rozpoznawać dla celów podatku dochodowego od osób prawnych faktycznie uzyskane przychody oraz faktycznie poniesione koszty powstałe w związku z zapłatą w walucie obcej w części dotyczącej różnicy między kwotą podatku VAT zapłaconą przez odbiorcę lub odpowiednio zapłaconą dla dostawcy a kwotą podatku VAT wskazanego na fakturze VAT wyliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.08.2009 r. (data wpływu 10.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnicy miedzy kwotą podatku VAT zapłaconego w walucie obcej a kwotą VAT wykazanego na fakturze - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.08.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości rozpoznania przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów z tytułu różnicy miedzy kwotą podatku VAT zapłaconego w walucie obcej a kwotą VAT wykazanego na fakturze.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka - Wnioskodawca jest firmą handlową zajmującą się głównie handlem stalą.

Spółka zakupuje towary i usługi (obok zakupów dokonywanych zagranicą) m.in. od wybranych dostawców polskich w walucie obcej (dotychczas zakupy wyrażone w EUR od dostawców krajowych dotyczyły tylko towarów handlowych; Spółka przewiduje, że w przyszłości może też dojść do zakupu innych towarów i/lub usług od kontrahentów krajowych, dla których zobowiązanie wyrażone będzie w walutach obcych) oraz dokonuje sprzedaży wybranym kontrahentom krajowym również w EUR (w chwili obecnej sprzedaż dla kontrahentów krajowych w walutach obcych dokonywana jest na małą skalę, przeważa sprzedaż odbiorcom krajowym w PLN).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00