Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2009, sygn. IPPP2/443-924/09-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-924/09-2/AZ
dot. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash poolingu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2009r. (data wpływu 24 sierpnia 2009r.), uzupełnionego pismem z dnia 21 października 2009r. (data wpływu 26 października 2009r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash poolingu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach umowy cash poolingu.
W dniu 15 października 2009r. wezwano Spółkę do złożenia dokumentu upoważniającego osobę podpisaną na wniosku do samodzielnego działania w imieniu Spółki. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009r.)
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca z siedzibą w Warszawie (dalej: Spółka) jest spółką ze szwedzkiej grupy. Spółka prowadzi działalność w zakresie hurtowego handlu energią elektryczną.
Spółka zamierza zawrzeć umowę w sprawie zarządzania finansowego (tzw. Umowę Cashpoolingu) ze szwedzką spółką X (dalej: X lub Pool Leader) należącą do tej samej grupy kapitałowej co Spółka oraz oddzielną umowę z polskim bankiem (Bank Polski) dotyczącą prowadzenia rachunku umożliwiającego udział Spółki w systemie zarządzania płynnością finansową. X i Spółka mają tego samego udziałowca. Inicjatorem opisywanej usługi cash poolingu jest niepowiązany z X i Spółką zagraniczny bank, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferuje m.in. platformy techniczne do dokonywania operacji cash poolingu. W ramach organizowanej usługi cash poolingu X będzie pełniła rolę pool leadera. Bank mający siedzibę w Szwecji (Bank Szwedzki) zapewnia X platformę techniczną niezbędną do wykonywania operacji cash poolingu oraz świadczy inne usługi konieczne do wykonywania funkcji pool leadera przez X. Spółka w celu uzyskania technicznej możliwości korzystania z usług cash poolingowych oferowanych przez X będzie zobowiązana do otworzenia rachunków bankowych w Banku Szwedzkim (osobny rachunek bankowy dla każdej waluty, np. PLN, EUR, SEK), które zostaną następnie przekształcone w rachunki pomocnicze służące jedynie dla potrzeb rozliczeń w ramach cash poolingu. W tym celu Spółka będzie zobowiązana do podpisania oświadczenia, o zgodzie na przekształcenie rachunków bankowych w Banku Szwedzkim w rachunki pomocnicze.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right