Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2009, sygn. IPPB5/423-393/09-3/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-393/09-3/AM
CIT - w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania dodatkowych usług inżynieryjnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2009 r. (data wpływu 14.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- momentu powstania przychodu z tytułu wykonania dodatkowych usług inżynieryjnych - jest nieprawidłowe,
- określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów z tytułu korzystania z usług podwykonawczych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14.07.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu wykonania dodatkowych usług inżynieryjnych i momentu poniesienia kosztu z tytułu usług podwykonawczych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca zawarł z indyjską spółką umowę na świadczenie usług inżynieryjnych przy realizowanej inwestycji budowy dwóch nitek rurociągu gazowego w Libii. Zgodnie z umową usługi świadczone przez spółkę polegały m.in. na zapewnieniu wsparcia technicznego, projektowaniu, jak również na nadzorze i kontroli nad prowadzonymi robotami. Z tytułu świadczonych usług określono odrębnie dla każdej nitki rurociągu wysokość wynagrodzenia obliczanego na podstawie rzeczywiście przepracowanych godzin przez pracowników spółki, jednocześnie ustalając maksymalny limit godzin akceptowalny przez spółkę indyjską. Za częściowo wykonane prace wynagrodzenie to zostało rozliczone na podstawie wystawionych przez spółkę faktur w latach 2006 - 2008. W trakcie realizacji usług okazało się, że kontrakt nie zostanie zakończony w planowanym pierwotnie terminie oraz konieczne będzie wykonanie prac dodatkowych.