Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2009, sygn. IPPP3/443-532/09-2/CS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-532/09-2/CS
Podmiotem, u którego wystąpi obrót z tytułu wykonania usługi określanej mianem Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków jest bank, a nie Spółka. Nie można również uznać, iż uczestnicy Systemu świadczą dla siebie wzajemnie jakiekolwiek usługi ani też na rzecz banku. W związku z powyższym czynności dokonywane przez Wnioskodawcę, będącego uczestnikiem Systemu - nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18.06.2009 r. (data wpływu 26.06.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług dotyczących Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.06.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług dotyczących Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z zależnymi od niego spółkami zamierza skorzystać z usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków (dalej zwany: System), zaoferowanej przez Bank X.
System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków jest usługą, która podmiotom gospodarczym korzystającym z Systemu (dalej zwanymi: Uczestnikami Systemu), umożliwia poprawę płynności finansowej, efektywne finansowanie bieżących potrzeb w zakresie kapitału obrotowego oraz zwiększenie efektywności krótkoterminowego zarządzania środkami pieniężnymi i dostępnymi kredytami, poprzez optymalizację przychodów oraz kosztów odsetkowych. Ponadto dzięki Systemowi, poszczególni Uczestnicy Systemu mają łatwiejszy i na większą skalę dostęp do finansowania dostarczanego przez bank, niż miałoby to miejsce w sytuacji, gdyby System nie został wprowadzony.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right