Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2009, sygn. IPPP2/443-883/09-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-883/09-2/KK

Czy z tytułu przedstawionego w poz. 54 zdarzenia przyszłego, czyli rozwiązania Spółki Jawnej i przejścia ogółu praw i obowiązków dotychczas posiadanych przez Spółkę Jawną w Spółce Komandytowej na dotychczasowych wspólników Spółki Jawnej - w jednej drugiej części na każde z nich, powstaną dla Spółki Jawnej jakiekolwiek skutki podatkowe w podatku od towarów i usług - poza obowiązkami wynikającymi z art. 5 ust. 3 i art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - w szczególności czy powstanie obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług przejścia ogółu praw i obowiązków dotychczas posiadanych przez Spółkę Jawną w Spółce Komandytowej na dotychczasowych wspólników Spółki Jawnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009r. (data wpływu 11 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązków wynikających z likwidacji działalności spółki jawnej oraz przejęcia przez byłych wspólników spółki ogółu praw i obowiązków posiadanych przez spółkę jawną w spółce komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Jawna wpisana do rejestru przedsiębiorców ma dwoje wspólników: P. Z. oraz jego żonę D. Z. Spółka Jawna prowadziła przedsiębiorstwo, którego głównym przedmiotem działalności była produkcja i usługi dotyczące części samochodowych. W dniu 22 maja 2007 r. Spółka Jawna zawarła - wraz z trzema innymi wspólnikami - umowę spółki komandytowej. W jej efekcie powstała M.-M. Sp. z o.o. Sp. K., wpisana do rejestru przedsiębiorców, zwana dalej Spółką Komandytową. W Spółce Komandytowej Spółka Jawna jest komandytariuszem. Pozostałymi wspólnikami Spółki Komandytowej są dwie osoby fizyczne, będące komandytariuszami, oraz M.- M. Sp z o.o., która jest komplementariuszem. W umowie Spółki Komandytowej jako wkład Spółki Jawnej określono prowadzone przez nią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55/1 kodeksu cywilnego o wartości rynkowej czterech milionów złotych, z wyłączeniem środków pieniężnych, a po zmianie umowy dokonanej w dniu 03 września 2007 r. - także wierzytelności. Spółka Jawna wniosła to przedsiębiorstwo do Spółki Komandytowej w dniu 03 września 2007 r., z wyłączeniem - zgodnie z umową - środków pieniężnych i wierzytelności. Na Spółkę Komandytową nie przeszły także zobowiązania Spółki Jawnej - jako nie wchodzące w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55/1 k.c. Pomimo nie przejścia na Spółkę Komandytową wyżej wymienionych elementów przedmiot wkładu Spółki Jawnej nie przestał być przedsiębiorstwem, ponieważ zawierał składniki określone w art. 55/1 k.c,, w tym klientelę, technologię oraz środki trwałe, wyroby i materiały, tworzące zorganizowaną gospodarczo całość, w ilościach i stanie umożliwiających płynne przejęcie i kontynuowanie do chwili obecnej, a także w dającej się przewidzieć przyszłości, przez Spółkę Komandytową poprzedniej działalności operacyjnej Spółki Jawnej w pełnym zakresie i skali. Spółka Jawna jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i składa deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, ale ponieważ nie prowadzi działalności operacyjnej, więc od chwili wniesienia przedsiębiorstwa do Spółki Komandytowej są to najczęściej tzw. deklaracje zerowe (nieliczne zdarzając się operacje o znikomej - w stosunku do poprzedniej skali działalności operacyjnej Spółki Jawnej - wartości wynikające z leżących najczęściej po stronie kontrahentów przyczyn, związanych z technicznymi trudnościami jednoczesnego przejęcia przez Spółkę Komandytową wszystkich transakcji w toku, prowadzonych dotychczas przez Spółkę Jawna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00