Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2009, sygn. IPPP2/443-871/09-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-871/09-2/KK

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług, w związku, z którymi zapłata - choćby pośrednio - dokonywana jest na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy podatnikowi pomimo zakazu ustanowionego w art. 88 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2009r. (data wpływu 10 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług w związku, z którymi zapłata - choćby pośrednio - dokonywana jest na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w załączniku nr 5 do ustawy podatnikowi pomimo zakazu ustanowionego w art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej jako operator sieci P. W ramach prowadzonej działalności spółka chcąc uatrakcyjnić ofertę dla swoich klientów podpisuje umowy roamingowe z partnerami na całym świecie. Umowy zawierane są z partnerami z krajów, w których potencjalnie mogą przebywać klienci Spółki. W ramach tych umów Spółka jest obciążana przez zagranicznych operatorów telekomunikacyjnych opłatami z tytułu usług roamingu międzynarodowego. Nabycie tych usług po stronie spółki powoduje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu importu usług zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Podmiotami obciążającymi Spółkę z tytułu roamingu są także podmioty z siedzibą w państwach wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy o podatku od towarów i usług, a więc podmioty z tzw. rajów podatkowych. W niniejszym załączniku ustawodawca wymienił 39 krajów. Lista krajów z załącznika obejmuje więc raje podatkowe, które na gruncie przepisów o podatkach dochodowych są uważane za kraje stosujące tzw. szkodliwą konkurencję podatkową (koncepcję szkodliwej konkurencji podatkowej wprowadziły do polskiego systemu podatkowego ustawy z 09.06.2000r. (Dz. U. Nr 60, poz. 700) oraz 9.11.2000r. (Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm.) zmieniające odpowiednio ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00