Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2009, sygn. IPPP3-443-345/09-2/JF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3-443-345/09-2/JF
Czy przekazanie nieruchomości, jako majątku likwidacyjnego udziałowcom, stanowi dostawę towarów podlegającą obowiązkowi podatkowemu w podatku od towarów i usług? Czy istnieje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości przed upływem 10-letniego okresu korekty?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2009 r. (data wpływu 24.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przekazania udziałowcom w toku postępowania likwidacyjnego majątku przedsiębiorstwa oraz obowiązku korekty podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24.04.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przekazania udziałowcom w toku postępowania likwidacyjnego majątku przedsiębiorstwa oraz obowiązku korekty podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. wykonuje działalność opodatkowaną w 100%. Spółka nabyła w 2005 roku lokal, garaż i udział w gruncie. Przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości Spółka skorzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości. Przez 4 lata Spółka wykorzystywała nieruchomości na potrzeby sprzedaży opodatkowanej. W dniu 20. października 2008 Spółka postawiona została w stan likwidacji. Udziałowcy, z których jeden jest likwidatorem, postanowili, po zakończeniu procesu likwidacji, w ramach podziału majątku polikwidacyjnego, przejąć nieruchomości w naturze. Stanowiłoby to przeniesienie majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa, ponieważ w momencie przekazania udziałowcowi majątku likwidacyjnego nie będzie on stanowił już przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 kc. W rezultacie podziałowi pomiędzy wspólników podlegałyby jedynie poszczególne elementy majątku rzeczowego spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right