Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2009, sygn. IPPP1-443-408/09-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-408/09-2/JB

Pobierane przez spółdzielnię mieszkaniową opłaty za eksploatację lokali innych niż mieszkaniowe garaży, miejsc postojowych podlegają opodatkowaniu stawka VAT w wys. 22%, bez względu na to czy przedmiotowy garaż lub miejsce postojowe, stanowi pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego czy też garaż jest traktowany jako odrębny lokal.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat eksploatacyjnych za garaże, miejsca postojowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania opłat eksploatacyjnych za garaże, miejsca postojowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wraz z lokalami mieszkalnymi członkowie Spółdzielni otrzymywali spółdzielcze własnościowe prawa do garaży lub miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych. Aktem notarialnym ustanawiane jest prawo własności do lokalu mieszkalnego i garażu lub miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym. Zarówno umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa, jak też akty notarialne prawo do garażu lub miejsca postojowego ujmują wspólnie z lokalem mieszkalnym lub odrębnie. Art. 42 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązuje spółdzielnie do określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w danej nieruchomości na podstawie uchwały Zarządu. W uchwałach tych garaże traktowane są jako pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego, jeśli objęte są wspólną umową lub aktem notarialnym, lub traktowane jako odrębny lokal w przypadku odrębnej umowy. Natomiast odnośnie miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych określany jest udział danego miejsca postojowego w części wspólnej nieruchomości, gdyż garaż wielostanowiskowy stanowi nieruchomość wspólną. Przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowią o opłatach eksploatacyjnych pobieranych przez Spółdzielnię na utrzymanie posiadanych lokali i części wspólnej nieruchomości, bez rozgraniczania opłat za lokale mieszkalne i użytkowe. Od maja 2004 roku Spółdzielnia obciąża właścicieli garaży i udziału miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym oraz członków posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do garaży i miejsc postojowych opłatami eksploatacyjnymi opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% bez względu na fakt, czy garaż lub miejsce postojowe stanowi część przynależną do lokalu mieszkalnego, czy też nie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00