Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2009, sygn. IPPB3/423-250/09-4/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-250/09-4/KK
Czy koszty poniesione przez Spółkę w związku z przygotowaniem transakcji inwestycyjnej ze Wspólnikiem do których należą koszty due diligence prawnego, due giligence biznesowego, due diligence ekonomicznego, koszty doradztwa prawnego, doradztwa biznesowego oraz koszty związane z realizacją transakcji inwestycyjnej, tj. z podwyższeniem kapitału zakładowego, w tym koszty opłat notarialnych oraz sądowych, zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2009 r. (data wpływu 09.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka pod firmą K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako Spółka) powstała jako wspólne przedsięwzięcie polskich podmiotów gospodarczych, których działalność polega na prowadzeniu sieci sklepów zoologicznych w galeriach i centrach handlowych o uznanej renomie. W procesie dynamicznego rozwoju Spółki następuje zwykle moment, w którym wyczerpane zostają dotychczas wykorzystywane źródła pozyskiwania nowych kapitałów przy jednoczesnej potrzebie rozszerzania działalności. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie starań o pozyskanie inwestora, którego udział pozwoli na skuteczne rozwijanie działalności gospodarczej.