Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2009, sygn. IPPP1/443-4/09-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-4/09-2/IG

Czy w opisanym stanie faktycznym wypłata przez P S.A. dywidendy na rzecz Skarbu Państwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: podatek VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2008r. (data wpływu 29 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wypłaconej dywidendy na rzecz Skarbu Państwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wypłaconej dywidendy na rzecz Skarbu Państwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W związku z wejściem w życie postanowień Dyrektywy 2003/54/WE z dnia 26 czerwca 2003 roku (Dz. U. L 176 z 15 lipca 2003 r., str. 37-56; dalej: Dyrektywa), a także w związku z treścią ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne Ministerstwo Gospodarki opracowało Program dla elektroenergetyki. W wyniku realizacji tego programu Skarb Państwa stał się jedynym akcjonariuszem PS-O S.A. (dalej: PS-O), który pełni funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego w Polsce. Do uskarbowienia PS-O doszło poprzez wydanie jego akcji przez poprzedniego akcjonariusza tj. P P S.A. (dalej: P S.A., Spółka) na rzecz Skarbu Państwa w formie dywidendy rzeczowej z dniem 31 grudnia 2006 r. Z dniem 31 grudnia 2007 r. P S.A. będąca do tej pory właścicielem systemu przesyłowego elektroenergetycznego została podzielona w ten sposób, iż majątek przesyłowy (oraz inne aktywa związane z tym majątkiem) zostały wydzielone na rzecz PS-O. W ten sposób PS-O jako operator systemu przesyłowego stał się również jego właścicielem. Jednym z elementów systemu przesyłowego, który nie został jednak przekazany na rzecz PS-O w wyniku podziału P S.A. były tzw. Linie Wschodnie, tj. linie najwyższych napięć łączące polski system przesyłowy z systemami ukraińskim i białoruskim. Te składniki majątkowe zostały przekazane na rzecz PS-O w dniu 30 października 2008 r. w ramach procesu opisanego poniżej. W dniu 30 października 2008 r. walne zgromadzenie akcjonariuszy P podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku za 2007 r., w wyniku której Spółka zobowiązana została do wypłaty dywidendy na rzecz jedynego akcjonariusza, którym jest Skarb Państwa. Zgodnie z treścią wspomnianej uchwały dywidenda wypłacona została w postaci rzeczowej, w formie prawa własności oraz wszelkich innych praw rzeczowych i obligacyjnych do elektroenergetycznych linii najwyższych napięć (dalej: Linie Wschodnie) relacji:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00