Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2009, sygn. IPPB5/423-55/09-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-55/09-2/DG
CIT w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów powstałych w związku z zawarciem umowy quoad usum
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.01.2009r. (data wpływu 02.02.2009r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów powstałych w związku z zawarciem umowy quoad usum jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lutego 2009r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów powstałych w związku z zawarciem umowy quoad usum określającej sposób korzystania z nieruchomości objętej współwłasnością.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka 1), prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy oraz wynajmu podmiotom trzecim powierzchni magazynowej w parku logistycznym. Spółka 1 jest jedynym właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w Woli K, o łącznej powierzchni 248.241 m2 (dalej: Nieruchomość).
Na Nieruchomości realizowany jest obecnie budynek magazynowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą którego oddanie do użytku planowane jest na luty 2009 r. W późniejszym okresie na Nieruchomości powstaną również inne budynki magazynowe oraz dodatkowe elementy infrastruktury towarzyszącej.
W najbliższym okresie Spółka 1 planuje sprzedać udział we własności Nieruchomości spółce (dalej: Spółka 2). W wyniku tej transakcji Spółka 1 oraz Spółka 2 będą posiadać udział ułamkowy w prawie własności Nieruchomości. Wraz z zawarciem umowy sprzedaży udziału we własności gruntu Spółka 1 i Spółka 2 (dalej: również jako: Spółki) podpiszą umowę quoad usum określająca sposób korzystania przez nie z Nieruchomości objętej współwłasnością. W wyniku podpisania umowy quoad usum Spółki dokonają umownego podziału Nieruchomości na dwie części do wyłącznego korzystania przez Spółkę 1 i Spółkę 2. Części do wyłącznego korzystania (Część Nieruchomości 1 i Część Nieruchomości 2) będą odpowiadać powierzchniowo wielkości udziału każdej ze Spółek we współwłasności Nieruchomości. Ponadto umowa quoad usum określi podział pożytków z Nieruchomości i kosztów w taki sposób, że Spółka 1 i Spółka 2 uzyskają prawo do wyłącznego pobierania pożytków z przyznanej im do wyłącznego korzystania odpowiednio Części Nieruchomości 1 lub Części Nieruchomości 2. Analogicznie w umowie quoad usum zostaną zawarte postanowienia, na mocy których każda ze Spółek będzie zobowiązana do ponoszenia tylko tych kosztów, które są związane z przyznaną do korzystania częścią Nieruchomości, tj. odpowiednio Częścią Nieruchomości 1 oraz Częścią Nieruchomości 2.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right