Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2009, sygn. IPPP3/443-88/09-4/MPe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-88/09-4/MPe
W związku z powyższym, należy stwierdzić, iż opisana czynność, dokonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, dzięki której obie strony umowy osiągają określone korzyści majątkowe, a zatem czynność ta stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2009 r. (data wpływu 04.02.2009 r.) uzupełnionym w dniu 30.03.2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 13.03.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT przekazanego systemu domieszek jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.02.2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełnionym w dniu 30.03.2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 13.03.2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zawarła ze swoimi kontrahentami umowy na używanie systemu dozowania domieszek. Przedmiotem umów było przekazanie na czas określony 24 miesięcy urządzenia systemu dozowania domieszek. System domieszek był przekazany nieodpłatnie, z tym że celem przekazania systemu domieszek było związanie się z klientem w ten sposób, że klient zobowiązywał się do zakupu domieszek do betonu wyłącznie od Spółki (jest do produkt, który Spółka ma w swojej ofercie sprzedaży). Z tego tytułu Spółka nie pobierało żadnego wynagrodzenia. Jednak w związku z tym, że dozowniki były używane przez danego klienta Spółka czerpała korzyści z tytułu sprzedaży mieszanek. Na skutek przekazania dozowników były zapewnione stałe przychody związane ze sprzedażą mieszanek, na które to wystawano faktury Vat. Przekazanie systemu domieszek następowało pod warunkiem wyłącznego zakupu produktów Spółki. W razie natychmiastowego wypowiedzenia umowy, co mogło nastąpić w przypadku stosowania systemu domieszek niezgodnie z przeznaczeniem bądź zerwania współpracy handlowej system domieszek podlegał zwrotowi, a jeśli nastąpiło to przed upływem 24 miesięcy, klient był zobowiązany do zakupu przedmiotu za kwotę obliczoną jako iloczyn liczby miesięcy pozostałych do terminowego zakończenia umowy i kwoty 500 zł oraz do zapłaty kary umownej w wysokości 5.000 zł. Po upływie 24 miesięcy własność systemu dozowania przechodziła na klienta. W przypadku wypowiedzenia umowy w zwykłym trybie, co mogło nastąpić w sytuacji, w której Spółka zmieniła cenę, a klient na nią się nie zgodził, system dozowania podlegał zwrotowi bez konieczności ponoszenia przez klienta jakichkolwiek opłat.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right