Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2009, sygn. IPPB1/415-30/09-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-30/09-2/EC
1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku uzyskania dochodu z tytułu zawarcia transakcji na kontrakcie terminowym?2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku uzyskania dochodu z tytułu zawarcia transakcji na opcji?3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku uzyskania dochodu z tytułu różnic kursowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07.01.2009 r. (data wpływu 12.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- opodatkowania dochodu z tytułu zawarcia transakcji na kontrakcie terminowym oraz transakcji na opcji jest prawidłowe,
- obowiązku podatkowego z tytułu różnic kursowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje transakcji na giełdzie i na rynku walutowym. Ma otwarte dwa rachunki inwestycyjne jeden na rynku walutowym, drugi na giełdzie. W ramach rachunku walutowego dokonuje transakcji kupna i sprzedaży kontraktów terminowych oraz opcji na różnych walutach. W ramach rachunku giełdowego dokonuje transakcji kupna i sprzedaży kontraktów terminowych oraz opcji na indeksach giełdowych. Jeden z jego rachunków prowadzony jest w dolarach amerykańskich.