Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2009, sygn. IPPB5/423-286/08-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-286/08-2/MB
Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży ZCP, w tym wierzytelności wchodzących w jej skład, są dla Spółki nominalne kwoty wierzytelności, tj. obejmujące również części wynikające z obowiązku wykazania podatku należnego od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22.12.2008 r. (data wpływu 23.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.12.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów na sprzedaży wierzytelności własnych wchodzących do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przeszłe.
W związku z wykonaniem zawartej 31 lipca 2008 r. umowy B sp. z o.o. (B lub Spółka) zamierza dokonać przeniesienia własności (sprzedaży) składników majątkowych zakwalifikowanych przez Spółkę jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP) na rzecz spółki C Sp. z o.o. (C). W skład ZCP wchodzą następujące elementy: pracownicy, środki trwałe, zapasy, wierzytelności oraz zobowiązania. Zbywane w ramach ZCP wierzytelności wynikają ze sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych na rzecz kontrahentów z odroczonym terminem płatności. W ewidencji księgowej Spółki wierzytelności te zostały w momencie dokonania sprzedaży zaewidencjonowane po stronie aktywów Spółki na kontach rozrachunków z kontrahentami w kwotach nominalnych, tj. wraz z podatkiem należnym od towarów i usług. Wierzytelności te zostały zaliczone do przychodów Spółki w kwotach pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług. Kwoty należnego podatku od towarów i usług nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.