Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2009, sygn. IPPP1-443-2224/08-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-2224/08-2/JB
Protezy dentystyczne, będące przedmiotem dostawy przez spółkę oraz usługi naprawy protez będących już w użytkowaniu, świadczone przez spółkę, objęte są zwolnieniem od podatku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu 23 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla dostaw oraz naprawy protez dentystycznych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 grudnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT dla dostaw oraz naprawy protez dentystycznych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Pani Dorota K. i Pani Agata K. są technikami dentystycznymi i prowadzą spółkę jawną. Spółka dokonuje transakcji dostaw towarów i świadczenia usług polegających odpowiednio na dostarczaniu nowych oraz naprawie, będących już w użytkowaniu, protez dentystycznych. Nowe protezy dentystyczne są wykonywane na podstawie wycisków pobranych od konkretnych pacjentów. Wykonaniem protez dentystycznych, według instrukcji i wycisku przygotowanego przez lekarza dentystę, zajmują się wyłącznie technicy dentystyczni, w ramach wykonywania ich zawodu. Protezy te stanowią produkty, będące przedmiotem dostaw, dokonywanych przez Spółkę. Wybór technologii produkcji oraz użytych materiałów leży w gestii Spółki i wykonującego protezę technika dentystycznego. Spółka jest odpowiedzialna za dostarczenie wyrobu do zamawiającego go lekarza stomatologa lub innego uprawnionego podmiotu. Wykonywane przez techników dentystycznych protezy są klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 33.10.17 Sztuczne stawy; pozostały sprzęt i aparaty ortopedyczne; sztuczne zęby i wyroby protetyki dentystycznej; protezy pozostałych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane.