Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2009, sygn. IPPP3/443-45/08-6/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-45/08-6/RK

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z dwoma umowami regulującymi różne świadczenia, przy czym umowy indywidualne leasingu w przedstawionym stanie faktycznym podlegają regulacjom wynikającym z art. 86 ust. 7 ustawy, natomiast w stosunku do indywidualnych umów świadczenia usług serwisowych, ograniczenia te nie mają zastosowania. Zatem, nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż wszystkie opłaty wynikające z opisanych umów powinny być traktowane jako czynsz (rata) lub inna płatność wynikająca z zawartej umowy w rozumieniu art. 86 ust. 7 ustawy o VAT., i że w związku z tym Strona jest uprawniona do odliczenia 60% podatku VAT od tych opłat, nie więcej niż 6.000 zł, w odniesieniu do każdego samochodu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 09.10.2008 r. (data wpływu 13.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku użytkowaniem samochodów osobowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.10.2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku użytkowaniem samochodów osobowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (X) jest producentem produktów farmaceutycznych oraz kosmetyków. Będąc firmą produkcyjną, ale także prowadząc działalność handlową X podobnie jak wielu innych przedsiębiorców wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe. Przez samochody osobowe należy rozumieć pojazdy, które nie spełniają warunków wskazanych w art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004, nr 54, poz. 535) zwana dalej ustawa VAT. X użytkuje samochody na podstawie umów leasingu operacyjnego, to znaczy spełniających warunki wskazane w art. 17b. 1 ustawy CIT. Wydatki poniesione na opłaty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodu X w dacie ich poniesienia. Zawarte umowy regulują nie tylko kwestię udostępnienia pojazdów, ale także świadczenie typu CFM (Car Fleet Management) usługi zarządzania flotą samochodową. W ramach tej usługi leasingodawca w zamian za dodatkową opłatą przyjmuje na siebie obowiązek zapewnienia dodatkowych świadczeń związanych z eksploatacją i zarządzaniem flotą samochodową np. serwisowanie, ubezpieczenia i obsługa szkód komunikacyjnych assistance, samochód zastępczy karta paliwowa analiza kosztów, etc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00