Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2009, sygn. IPPB5/423-113/08-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-113/08-2/MB

Od 01.01.2009 r. różnica pomiędzy kwotą otrzymanego kredytu z klauzulą waloryzacyjną, a kwotą tego kredytu z dnia zwrotu stanowi odpowiednio przychód lub koszt podatkowy, analogicznie jak w sytuacji kredytów walutowych. Przychodem i kosztem są więc różnice związane ze zwrotem lub otrzymaniem kredytu, gdy kredyt był waloryzowany kursem waluty. Warto też nadmienić, że przychodem dla kredytodawcy jest różnica pomiędzy kwotą zwróconego kapitału, a kwotą udzielonego kredytu, gdy kredytodawca otrzyma środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości wyższej od udzielonego kredytu. Przychodem dla kredytobiorcy jest natomiast różnica między kwotą otrzymanego kredytu, a kwotą zwróconego kapitału, gdy zwróci środki pieniężne w wysokości niższej od kwoty otrzymanego kredytu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.10.2008r. (data wpływu 20.10.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania pożyczki dewizowej na pożyczkę złotówkową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.10.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania pożyczki dewizowej na pożyczkę złotówkową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P sp. z o.o. (dalej: Spółka, Pożyczkobiorca) w celu uzyskania środków finansowych do prowadzenia działalności gospodarczej zawarła 11 lipca 2006 roku umowę pożyczki z X SL. (dalej; Pożyczkodawca) wyrażoną w walucie obcej EUR, której to kwota została powiększona aneksem z dnia 11 lipca tegoż roku. Ze względów biznesowych Spółka zamierza dokonać przewalutowania pożyczki z EUR na PLN poprzez podpisanie aneksu o przewalutowaniu do zawartej umowy pożyczki. W następstwie powyższego saldo zadłużenia wyrażone w walucie obcej zostanie przeliczone na PLN według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego opublikowanego na dzień przewalutowania. W wyniku czego w przyszłości spłata pożyczki zostanie dokonana w PLN.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00