Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2009, sygn. IPPB5/423-131/08-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-131/08-2/DG
Czy zapłacone odsetki od kredytów i pożyczek zaciąganych przez Spółkę na realizację Inwestycji mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych Spółki w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży Lokali w części przypadającej na określony Lokal, pod warunkiem że do tego czasu zostały faktycznie zapłacone?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2008r. (data wpływu 27.10.2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia momentu uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność deweloperską na rynku mieszkaniowym. W ramach swojej działalności Spółka nabywa grunty pod budowę, przygotowuje projekty budowlane, uzyskuje niezbędne pozwolenia administracyjne i przeprowadza budowę obiektów budownictwa mieszkaniowego (dalej Inwestycja lub Inwestycje). Zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką na rynku nieruchomości Spółka w celu sfinansowania Inwestycji uzyskuje oprocentowane kredyty i pożyczki. Część odsetek jest płacona w trakcie trwania Inwestycji, natomiast część może być płatna już po zakończeniu Inwestycji i podpisaniu części lub wszystkich aktów notarialnych przenoszących własność nieruchomości. Po zakończeniu inwestycji Spółka występuje o konieczne pozwolenia administracyjne pozwalające na oddanie Inwestycji do użytkowania. Uzyskanie takiego pozwolenia umożliwia natomiast przekazywanie klientom lokali mieszkalnych, lokali użytkowych oraz miejsc postojowych I garażowych, znajdujących się w inwestycji (dalej Lokale), tym samym umożliwia sprzedawanie i przenoszenie własności lokali na klientów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right