Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2009, sygn. IBPP2/443-784/09/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-784/09/ASz

Opodatkowanie podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2009r. (data wpływu 28 września 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 1 sierpnia 2007r. została zawarta umowa dzierżawy pomiędzy Wnioskodawcą jako wydzierżawiającym a dzierżawcą na czas określony, to jest od dnia 1 sierpnia 2007r. do dnia 31 grudnia 2017r. Przedmiotem dzierżawy była nieruchomość gruntowa zabudowana, składająca się z trzech działek o łącznej powierzchni 32.383 m2 i budynków przemysłowych o powierzchni 14.994 m2. Strony ustaliły miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości 8.000 zł plus podatek VAT w stawce 22%. Ponadto dzierżawca zobowiązany został do uiszczania podatku od nieruchomości, opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu i innych ciężarów pieniężnych związanych z przedmiotem dzierżawy. Według Wnioskodawcy umowa ta winna nazywać się umową najmu. Wydzierżawiający wystawił za należny mu czynsz dzierżawny faktury VAT (8.000 zł plus 22% VAT), natomiast na podatek od nieruchomości i opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu noty obciążeniowe. Dzierżawca od dnia podpisania umowy płacił równowartość podatku i opłat za użytkowanie wieczyste gruntu, początkowo bezpośrednio na konto Gminy podatek od nieruchomości, a na konto Starostwa Powiatowego opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Natomiast od dnia ogłoszenia upadłości Wnioskodawcy należności te płacił na rachunek bankowy masy upadłości. Miesięczna kwota podatku od nieruchomości dotycząca przedmiotowej nieruchomości kształtowała się następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00