Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2009, sygn. IBPP3/443-962/09/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-962/09/IK

Czy wniesienie aportu w postaci wniesienia opisanych składników niematerialnych i prawnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), a tym samym do czynności takiej nie będą miały zastosowania przepisy ww. ustawy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2009 r. (data wpływu 16 grudnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu 22 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania wkładu niepieniężnego (aportu) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu 22 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania wkładu niepieniężnego (aportu) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w szerokim zakresie, którą jednak generalnie da się podzielić na dwie kategorie: działalność związaną ze sprzedażą detaliczną i hurtową materiałów budowlanych i innych oraz działalność związaną z wykonywaniem robót budowlanych i wynajem nieruchomości na własny rachunek. Podatnik zamierza wyodrębnić profil działalności polegający na sprzedaży detalicznej i hurtowej materiałów budowlanych i innych wraz z powiązanymi z tą działalnością składnikami materialnymi i niematerialnymi i wnieść je tytułem aportu do spółki z ograniczona odpowiedzialnością, a w zamian objąć udziały w tej spółce. W skład aportu wchodziłyby: wszystkie ruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w przedmiocie sprzedaży detalicznej i hurtowej, w tym w szczególności zapasy materiałów oraz maszyny służące do wykonywania przedmiotowej działalności; ponadto wszystkie kontakty handlowe podatnika, zarówno od strony dostawców jak i odbiorców, wierzytelności i zobowiązania związane z prowadzeniem opisanej działalności, środki zgromadzone na rachunkach bankowych, a pochodzące z prowadzonej opisanej działalności, logo. Podatnik zamierza również zawrzeć ze spółką, w której zamierza objąć udziały za aport umowy dzierżawy nieruchomości na terenie, których prowadzona jest przez podatnika aktualnie działalność w zakresie handlu materiałami budowlanymi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przejmie też w trybie art. 23 (1) kp pracowników podatnika.Podatnik na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza przenieść:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00