Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2009, sygn. IBPP1/443-492/09/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-492/09/EA
Prawo do odliczenia całej wartości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009r. (data wpływu 18 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całej wartości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w sprawie w zakresie prawa do odliczenia całej wartości podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup samochodu osobowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Małżonkowie, których ustrój majątkowy oparty jest na ustawowej wspólności dorobku, dokonają wspólnie w III kwartale 2009r., na terytorium kraju, zakupu za kwotę brutto ok. 100 000 zł nowego samochodu osobowego z przystosowaniem do przewozu 7 osób, o ładowności 600 kg i masie całkowitej poniżej 3,5 tony. Samochód ten będzie miał homologację jako samochód osobowy.
Zdarzenie to rodzi wątpliwości, opisane niżej w pytaniach, w zakresie stosowania wykładni przepisów prawa.
Sprzedawca samochodu, jako podatnik podatku VAT, wystawi fakturę VAT, w której to fakturze (na wyraźne żądanie małżonków) wskaże jako nabywcę Wnioskodawcę, bowiem zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku VAT jest wyłącznie Wnioskodawca (prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą). Samochód zostanie zarejestrowany na imię obojga małżonków, gdyż będzie stanowił ich majątek wspólny objęty ustawową wspólnością łączną (bezudziałową) a to z uwagi na nabycie w trakcie trwania małżeństwa. Zapłata ceny nastąpi ze środków finansowych stanowiących także majątek wspólny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right