Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2009, sygn. IBPBI/2/423-961/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-961/09/MS
Za jaki okres wydatki związane z opłatą licencyjną mogą być rozliczone jako koszt podatkowy Spółki, tj. czy uiszczane przez Spółkę opłaty licencyjne na rzecz autora prac projektowych można zaliczyć do kosztów podatkowych Spółki w momencie ich poniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 17 sierpnia 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatą licencyjną - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 sierpnia 2009r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z opłatą licencyjną.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka jest firmą projektową zajmującą się opracowywaniem i sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielopokoleniowych, domów w zabudowie szeregowej, a także projektów gotowych garaży i pawilonów handlowych. Sprzedaż gotowych projektów domów jest podstawową działalnością Spółki. Spółka posiada jedną z najbogatszych na polskim rynku ofert skierowanych do inwestorów indywidualnych - blisko 800 propozycji gotowych projektów domów.
Dla utrzymania wysokiej pozycji Spółki na konkurencyjnym rynku gotowych projektów domów niezbędne jest stałe i intensywne powiększanie oraz urozmaicanie oferty i pozyskiwanie przez Spółkę nowatorskich projektów, które mogłyby uatrakcyjniać ofertę Spółki. W związku z powyższym Pan C, będący jedynym udziałowcem i Prezesem Zarządu Spółki, który prowadzi jednocześnie indywidualną działalność gospodarczą i legitymuje się wszelkimi niezbędnymi uprawnieniami technicznymi i architektonicznymi, przekazywał Spółce do użytkowania prace swojego autorstwa (autorskie projekty architektoniczne). Spółka wykorzystywała przedmiotowe projekty autorskie do swojej działalności gospodarczej obejmującej przede wszystkim sprzedaż gotowych projektów, a także wykorzystywała je poprzez umieszczanie ich na stronie internetowej, w materiałach reklamowych, prezentacjach multimedialnych oraz w mediach. Wykorzystywanie przez Spółkę projektów domów przekazywanych przez Pana C nie było dotychczas dokumentowane umową zawartą w formie pisemnej.