Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2009, sygn. IBPP2/443-671/09/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-671/09/BW

Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009r. (data wpływu 25 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie uznania czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT od 2001r. Prowadzi działalność w zakresie edukacji i tłumaczeń.

Wnioskodawczyni wskazała, iż w związku z tym, iż edukacja jest sklasyfikowana w PKWiU pod symbolem 80 i podlega zwolnieniu z VAT rozlicza niektóre koszty tj. związane z działalnością opodatkowaną i zwolnioną tzw. proporcją zgodnie z art. 90 ustawy o VAT. Są to koszty ogólne (administracyjne), których nie można przyporządkować konkretnej sprzedaży. Z działalności rozlicza się na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów).

Wnioskodawczyni wskazała, że dnia 12 grudnia 2008r. zawarła umowę o dofinansowanie projektu (Poligloci po 50-ce") w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na warunkach określonych w umowie, Instytucja Pośrednicząca (Samorząd Województwa) przyznaje Jej dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej na realizację projektu w łącznej kwocie nieprzekraczającej 382.298,47 zł stanowiącej nie więcej niż 100% całkowitych wydatków kwalifikowanych Projektu, w tym: Europejski Fundusz Społeczny 324.953,70 zł; Budżet Państwa 57.344,77 zł. W ramach projektu Wnioskodawczyni wykonuje usługi szkoleniowe: kurs języka angielskiego, trening antystresowy, trening kreatywności oraz kurs efektywnego uczenia się. Projekt realizowany jest na rzecz osób aktywnych zawodowo oraz bezrobotnych, które ukończyły 50 rok życia (zgodnie z założeniami projektu ta grupa osób jest zagrożona wykluczeniem społecznym). Podstawą otrzymania przedmiotowego dofinansowania jest zestawienie kosztów bezpośrednich (kwalifikowanych), które pokrywane są w 100% (w kwocie brutto) tj. wynajem sali, wynagrodzenie lektorów, asystenta, trenerów oraz osób zajmujących się zarządzaniem, promocją i rekrutacją oraz rozliczaniem i monitorowaniem Projektu, a także catering, materiały szkoleniowe, wizualizacja projektu (ulotki, plakaty itp.), od których nie przysługuje odliczenie podatku VAT (są one związane ze sprzedażą nieopodatkowaną). Koszty pośrednie (ogólne) Projektu rozliczane są ryczałtem, a nie w wartości rzeczywiście poniesionych wydatków w danym okresie i stanowią 16,60% poniesionych i udokumentowanych (na podstawie zestawienia) bezpośrednich wydatków Projektu. Do wyliczenia procentu (16,60) zwrotu kosztów pośrednich przyjęte zostały kwoty kosztów pośrednich brutto za rok 2007 tj. poprzedzający rok, w którym złożony został wniosek o dofinansowanie minus część VAT (14%) podlegającego odliczeniu w oparciu o proporcje (są to koszty ogólne związane z działalnością - opodatkowaną i nieopodatkowaną). Należą do nich koszty administracyjne takie jak: czynsz za wynajem biur, energia elektryczna, wywóz nieczystości, telefony, obsługa biura rachunkowego, materiały biurowe, środki czystości itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00