Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2009, sygn. IBPBI/2/423-1096/09/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1096/09/MO
Czy na moment zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z zakończeniem podstawowego okresu trwania Umowy przychodem Spółki z tytułu zbycia tego prawa będzie cena ustalona przez strony transakcji w Umowie, przy założeniu, że cena ta odpowiadać będzie wartości rynkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu na moment zawarcia Umowy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 września 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest użytkownikiem wieczystym działki oraz właścicielem położonej na tej działce hali produkcyjnej stanowiącej odrębny od gruntu przedmiot własności.
Spółka zamierza oddać przedmiotowe prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z usytuowanym na gruncie budynkiem w dzierżawę na rzecz podmiotu trzeciego (dalej: Dzierżawca). W tym celu planowane jest zawarcie umowy dzierżawy (dalej: Umowa), na podstawie, której Dzierżawca uzyska prawo do używania i pobierania pożytków z przedmiotowej nieruchomości, w związku z czym będzie płacić w okresach miesięcznych czynsz w podziale na część dotyczącą budynku oraz część dotyczącą prawa wieczystego użytkowania gruntu. Umowa zostanie zawarta na czas oznaczony, a suma ustalonych w niej opłat z tytułu dzierżawy budynku, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, będzie nie niższa niż wartość początkowa budynku. Zgodnie z Umową odpisy amortyzacyjne od dzierżawionego budynku w podstawowym okresie Umowy dokonywane będą przez Dzierżawcę. Umowa będzie także przewidywać, iż Spółka zobowiązuje się po zakończeniu Umowy przenieść prawo własności budynku na Dzierżawcę za cenę określoną jako ostatnia opłata za czynsz z tytułu dzierżawy budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right