Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2009, sygn. IBPP2/443-530/09/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-530/09/BW

Brak prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału.

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2009r. (data wpływu do tut. organu 7 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy:

  • przekazanie samochodu na cele osobiste będzie korzystało ze zwolnienia z VAT oraz
  • konieczna będzie korekta odliczonego podatku VAT w związku z jego wyłączeniem z majątku firmy w okresie korekty

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania:

  • czy przekazanie samochodu na cele osobiste będzie korzystało ze zwolnienia z VAT oraz
  • czy konieczna będzie korekta odliczonego podatku VAT w związku z jego wyłączeniem z majątku firmy w okresie korekty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT od 1996 roku. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji drobnych elementów metalowych.

Wnioskodawca wskazał, że w skład posiadanych środków trwałych wchodzi samochód nabyty w dniu 20 lutego 2002r., tj. samochód marki D. L., rocznik 2002, czteroosobowy, benzyna, 1,5 16V, za 28.187,08 zł, który posiada homologację pojazdu ciężarowego (tzw. kratka). Przy zakupie został odliczony podatek VAT w wysokości 5.082,92 zł. Obecnie trudna sytuacja rynkowa oraz względy rodzinne zmuszają go do ograniczenia skali działalności. Jednocześnie samochód stanowiący wcześniej główne narzędzie pracy staje się w coraz większym stopniu zbędny. W roku 2009 Wnioskodawca ma zamiar przekazać ww. samochód na potrzeby prywatne. Pozwoli mu to znacznie ograniczyć koszty funkcjonowania prowadzonej działalności gospodarczej, a samochód w dalszym ciągu będzie pozostawał w jego dyspozycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00