Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. IBPP2/443-1154/08/UH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1154/08/UH

Czy wniesienie przez Wnioskodawczynię i współmałżonka wkładem wybranych składników majątku jest zwolnione z VAT i wystąpi obowiązek sporządzenia korekty?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008r. (data wpływu 10 listopada 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 23 stycznia 2009r.), oraz pismem dnia 27 stycznia 2009r.(data wpływu 28 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładem wybranych składników majątku oraz obowiązku sporządzenia korekty podatku naliczonego przy ich nabyciu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2008r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 23 stycznia 2009r.), oraz pismem dnia 27 stycznia 2009r.(data wpływu 28 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładem wybranych składników majątku oraz obowiązku sporządzenia korekty podatku naliczonego przy ich nabyciu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności firmy jest m. in. produkcja okien i drzwi PCV, handel hurtowy i detaliczny materiałami budowlanymi i art. wykończeniowymi wnętrz, usługi remontowo-budowlane. Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT od 1994 roku. Dla celów podatku dochodowego prowadzi księgi handlowe. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wraz z Wnioskodawczynią działalność prowadzi jej mąż jako osoba współpracująca. Nieruchomości stanowiące majątek firmy były kupowane z majątku wspólnego a później przekazane do działalności gospodarczej. Między Wnioskodawczynią a mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa. W grudniu 2008r. Wnioskodawczyni ma zamiar wraz z mężem i trzema innymi osobami utworzyć spółkę komandytową poprzez spisanie umowy spółki. Rejestracja w KRS nastąpi dopiero w roku 2009. Do nowopowstałej spółki komandytowej Wnioskodawczyni wniesie wkładem określone składniki majątku przedsiębiorstwa. Wnioskodawczyni będzie nadal prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pozostając przy wynajmie nieruchomości spółce komandytowej, które to nie będą wnoszone wkładem do spółki komandytowej. Wkładem będą wnoszone środki trwałe firmy i wyposażenie (z wyłączeniem nieruchomości). Zapasy, tj. materiały, towary handlowe i wyroby gotowe będą sprzedane spółce komandytowej dopiero po jej zarejestrowaniu w KRS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00