Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2009, sygn. IBPP2/443-1178/08/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1178/08/ICz

Opodatkowanie usług nabycia wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008r. (data wpływu 22 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług nabycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług nabycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest czynną podatniczką VAT prowadzącą działalność opodatkowaną od ponad 10 lat. Przedmiotem tej działalności jest handel hurtowy i detaliczny artykułami przemysłowymi i budowlanymi.

Zamierza przejąć w drodze przelewu wierzytelności - cesji, w celu jej wyegzekwowania, wierzytelność własną innego podmiotu gospodarczego (cedenta), także czynnego podatnika VAT, nie zajmującego się - tak samo jak firma Wnioskodawczyni - profesjonalnym obrotem wierzytelnościami, faktoringiem ani też ściąganiem długów. Wnioskodawczyni poinformowała ponadto, że zakup wierzytelności własnej byłby transakcją incydentalną przy czym zarówno sprzedawcę wierzytelności własnej (cedenta) jak również kupującego (firmę Wnioskodawczyni - cesjonariusza) nie łączyłaby żadna umowa wskazująca na stałą współpracę w tym zakresie (cesji wierzytelności własnych, a tym bardziej obcych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00