Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2009, sygn. IBPP2/443-1117/08/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1117/08/ICz

Opodatkowanie zwrotu wniesionej w imieniu klienta opłaty skarbowej i sądowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008r. (data wpływu 3 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu wniesionej w imieniu klienta opłaty skarbowej i sądowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zwrotu wniesionej w imieniu klienta opłaty skarbowej i sądowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, osobą fizyczną. Prowadzi biuro rachunkowe. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach świadczonych usług, obok prowadzenia ksiąg podatkowych i rozliczania podatków, dokonuje zgłoszeń rejestracyjnych i aktualizacyjnych w imieniu swoich klientów, a także pośredniczy w ich kontaktach z sądami, instytucjami administracji państwowej i samorządowej w takim zakresie, w jakim sprawy urzędowe wiążą się ze świadczonymi przez niego usługami. Czynności te są częścią przedmiotu umowy z klientem i zostały wycenione w wynagrodzeniu całościowym (pakietowym) za świadczone usługi. Bywa, że dokonując tych czynności wnosi w imieniu i na rzecz klienta opłatę skarbową czy sądową. Kalkulując swoje wynagrodzenie za usługi wlicza w nie wszystkie koszty ponoszone dla prawidłowego wykonania usług (czas i wkład pracy własnej, wynagrodzenia pracowników, materiały i eksploatacja sprzętu, usługi obce), lecz nie wlicza wartości nominalnej potencjalnych opłat skarbowych i sądowych. Wynika to z faktu, iż na etapie zawierania umowy z klientem nie wiadomo jaka będzie ostateczna wartość tych opłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00