Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2009, sygn. IBPBI/1/415-962/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-962/08/AP
Możliwość i sposób zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ustalonej w umowie leasingu operacyjnego kwoty stanowiącej wartość wykupu przedmiotu tej umowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana W., przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 4 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty ustalonej w umowie leasingu operacyjnego stanowiącej wartość wykupu przedmiotu tej umowy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty ustalonej w umowie leasingu operacyjnego stanowiącej wartość wykupu przedmiotu tej umowy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W maju 2005 roku wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy na okres 36 miesięcy z możliwością wykupu. W tym samym miesiącu przyjęto ten samochód ciężarowy na stan środków trwałych dokumentem OT. Przez cały okres umowy środek amortyzowano, lecz była to amortyzacja nie stanowiąca kosztów uzyskania przychodów. Opłatę administracyjną w całości jednorazowo ujęto w koszty uzyskania przychodów, natomiast wstępną opłatę leasingowa w wysokości 20% wartości początkowej tj. 20.000 zł zaliczono do kosztów okresowo (1/36 części z 20.000 miesięcznie). W kwietniu 2008 roku umowa wygasła. Uzgodniona wartość końcowa wykupu określona w umowie wynosiła 20.000 zł, wystawioną fakturę z wartością końcową przez leasingodawcę zaksięgowano jednorazowo w koszty. Uznano ją jako ostatnią ratę spłaty środka trwałego w leasingu. Ww. samochód ciężarowy był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej i po wykupie również będzie służył w tym celu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right