Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2009, sygn. IBPBII/1/415-38/08/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-38/08/BD

Czy środki finansowe otrzymane od Spółki w ramach odszkodowania za niewywiązanie się z zobowiązania do sprzedaży akcji, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 3 i art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy? Jeżeli jednak nie podlega zwolnieniu to do którego ze źródeł należy zaliczyć otrzymane odszkodowanie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana M. przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 03 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania na podstawie umowy za niewywiązanie się ze zobowiązania do sprzedaży akcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanego odszkodowania na podstawie umowy za niewywiązanie się ze zobowiązania do sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 07 maja 2007r. wnioskodawca zawarł umowę przedwstępną, która gwarantowała nabycie określonej ilości akcji imiennych Spółki A. po ustalonej cenie.

Ponieważ kontrahent zobowiązany do przyszłej sprzedaży akcji na rzecz wnioskodawcy w momencie zawarcia umowy przedwstępnej nie spełnił jeszcze warunków formalnych (uzyskanie z domu maklerskiego, w którym zdeponowano akcje zaświadczenia umożliwiającego ich zbycie), występowało ryzyko, iż w terminie wynikającym z umowy przedwstępnej kontrahent ten nie zdoła wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Celem uniknięcia ewentualnych sporów dotyczących wysokości odszkodowania należnego wnioskodawcy od kontrahenta w przypadku, gdyby nie wywiązał się on z zawartej umowy przedwstępnej, w umowie tej zastrzeżono zgodnie z postanowieniem art. 483 § 1 Kodeksu cywilnego, iż naprawienie szkody z tytułu niewykonania zobowiązania do sprzedaży akcji nastąpi przez zapłatę na rzecz wnioskodawcy kary umownej w określonej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00