Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.01.2009, sygn. IBPBII/2/415-7/08/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-7/08/JG
Czy zapłacony podatek od sprzedaży lokalu użytkowego można pomniejszyć o koszty wykonania instalacji centralnego ogrzewania za mieszkanie i garaż, czy tylko za mieszkanie ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 20 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 października 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania własnościowego oraz garażu znajdującego się w tym samym budynku co mieszkanie. Wnioskodawca podkreślił, iż jest to jedyny garaż znajdujący się w budynku. Budynek ten należy do Wspólnoty Mieszkaniowej. Wnioskodawca zaznaczył, iż udział procentowy w całym budynku mieszkania wynosi 3,2%, udział procentowy garażu wynosi 1% - razem 4,2%. Wnioskodawca wskazał, iż będąc właścicielem mieszkania i garażu kupił lokal użytkowy, który sprzedał przed upływem 5 lat co zobowiązuje go do zapłacenia 10% podatku od ceny sprzedaży. Podkreślił jednak, iż nie upłynęły jeszcze dwa lata od daty sprzedaży tego lokalu. Ponadto wnioskodawca dodał, że w budynku Wspólnoty, w którym posiada mieszkanie założono instalację centralnego ogrzewania i węzła cieplnego (bez ciepłej wody użytkowej). Budynek został włączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Za wykonane prace wnioskodawca został obciążony kosztami według posiadanego udziału w budynku tj. 4,2% (mieszkanie i garaż). Przy czym jak wskazał wnioskodawca instalacja została założona tylko w mieszkaniu (udział 3,2%) natomiast instalacja centralnego ogrzewania nie została założona w garażu (udział 1%). Wnioskodawca podkreślił, że za koszt wykonania instalacji c.o. zapłacił gotówką, przelewem na konto Wspólnoty. Wszystkie zapłaty za c.o. zostały zapłacone po sprzedaży lokalu tj. po 31 marca 2008r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right