Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.01.2009, sygn. IBPBII/2/415-7/08/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-7/08/JG

Czy zapłacony podatek od sprzedaży lokalu użytkowego można pomniejszyć o koszty wykonania instalacji centralnego ogrzewania za mieszkanie i garaż, czy tylko za mieszkanie ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 20 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu użytkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem mieszkania własnościowego oraz garażu znajdującego się w tym samym budynku co mieszkanie. Wnioskodawca podkreślił, iż jest to jedyny garaż znajdujący się w budynku. Budynek ten należy do Wspólnoty Mieszkaniowej. Wnioskodawca zaznaczył, iż udział procentowy w całym budynku mieszkania wynosi 3,2%, udział procentowy garażu wynosi 1% - razem 4,2%. Wnioskodawca wskazał, iż będąc właścicielem mieszkania i garażu kupił lokal użytkowy, który sprzedał przed upływem 5 lat co zobowiązuje go do zapłacenia 10% podatku od ceny sprzedaży. Podkreślił jednak, iż nie upłynęły jeszcze dwa lata od daty sprzedaży tego lokalu. Ponadto wnioskodawca dodał, że w budynku Wspólnoty, w którym posiada mieszkanie założono instalację centralnego ogrzewania i węzła cieplnego (bez ciepłej wody użytkowej). Budynek został włączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Za wykonane prace wnioskodawca został obciążony kosztami według posiadanego udziału w budynku tj. 4,2% (mieszkanie i garaż). Przy czym jak wskazał wnioskodawca instalacja została założona tylko w mieszkaniu (udział 3,2%) natomiast instalacja centralnego ogrzewania nie została założona w garażu (udział 1%). Wnioskodawca podkreślił, że za koszt wykonania instalacji c.o. zapłacił gotówką, przelewem na konto Wspólnoty. Wszystkie zapłaty za c.o. zostały zapłacone po sprzedaży lokalu tj. po 31 marca 2008r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00