Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2009, sygn. IBPP4/443-54/08/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-54/08/EJ

otrzymanie premii pieniężnej podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych i winno być udokumentowane wystawieniem faktury przez świadczącego usługę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. M. przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008r. (data wpływu 4 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymywanych premii pieniężnych za realizację określonego poziomu zakupów i terminowo regulowanych płatności- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymywanych premii pieniężnych za realizację określonego poziomu zakupów i terminowo regulowanych płatności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący częścią międzynarodowego koncernu, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji materiałów budowalnych (pokryć dachowych). W związku z prowadzoną działalnością , Spółka dokonuje szeregu zakupów, w szczególności zakupów towarów handlowych, które dokumentowane są stosownymi fakturami wystawionymi przez dostawców będących podatnikami podatku od towarów i usług z siedzibą w Polsce bądź też w innym państwie członkowskim UE . Wyróżnić należy przy tym 3 rodzaje sytuacji:

  1. Zgodnie z zawartymi porozumieniami Spółka działając jako dystrybutor nabywanych towarów, otrzymuje od Dostawców premie pieniężne w związku z realizacją przez Wnioskodawcę określonych zakupów. Wysokość Premii uzależniona jest, co do zasady, od ilości bądź wartości zakupów towarów handlowych zrealizowanych przez Wnioskodawcę w przyjętym okresie rozliczeniowym. W niektórych przypadkach otrzymanie premii jest dodatkowo uzależnione od dokonywania przez Spółkę terminowych płatności zobowiązań z tytułu dokonanych zakupów. Premie, pomimo iż uzależnione od wartości zakupów dokonanych przez Wnioskodawcę nie są związane z konkretnymi dostawami towarów dokonanymi na rzecz Spółki. Niezrealizowanie przez Spółkę określonego umownie poziomu zakupów bądź niedokonanie terminowej płatności powoduje, że premia nie jest należna, ale nie jest obwarowane jakąkolwiek sankcją umowną, poza tą wynikająca z ogólnych zasad prawa cywilnego (w zakresie obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę). Otrzymywanie premii nie jest uzależnione od wykonywania przez Spółkę jakichkolwiek świadczeń na rzecz swoich dostawców.
  2. W niektórych przypadkach rozliczenia z tytułu premii nie są realizowane w formie odrębnych płatności (przelewów), lecz są dokonywane w formie kompensaty, tj. potrącenia wartości należności z tytułu premii z bieżącymi zobowiązaniami handlowymi Wnioskodawcy względem poszczególnych Dostawców.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00