Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2009, sygn. IBPP1/443-1765/08/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1765/08/AW
Zarządzający nieruchomością jest podatnikiem podatku od towarów i usług
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008r. (data wpływu 4 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytania czy sądowy zarządca nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 grudnia 2008r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytania czy sądowy zarządca nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Postanowieniem z dnia 13 lipca 2006r. Sąd Rejonowy w M., na podstawie art. 993 § 1 i 2 Kpc, odjął dłużnikowi (Zakładom w likwidacji) zarząd nad nieruchomością położoną w K., oznaczoną jako zabudowana działka gruntu, dla której Sąd Rejonowy w M. prowadzi księgę wieczystą i ustanowił zarządcą tejże nieruchomości Spółkę z siedzibą w K.
Spółka sprawuje przedmiotowy zarząd do chwili obecnej wg zasad określonych w art. 935 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego, w brzmieniu: § 1. Zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać zamiast dłużnika wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne. W sprawach wynikających z zarządu nieruchomością zarządca może pozywać i być pozywany. § 2. Zarządcy wolno zaciągać tylko takie zobowiązania, które mogą być zaspokojone z dochodów z nieruchomości i są gospodarczo uzasadnione. § 3. Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu zarządca może wykonywać tylko za zgodą stron, a w jej braku - za zezwoleniem sądu, który przed wydaniem postanowienia wysłucha wierzyciela, dłużnika i zarządcę, chyba że zwłoka groziłaby szkodą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right