Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2009, sygn. IBPP3/443-860/08/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-860/08/IK
Opodatkowania odszkodowania
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko MZNK, przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania odszkodowania - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania odszkodowania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest jednostką budżetową powołaną uchwałą Rady Miejskiej. W ramach prowadzonej działalności, w oparciu o statut uchwalony przez Radę Miejską, do zadań Wnioskodawcy należy m.in. zarządzanie zasobem komunalnym, będącym własnością gminy oraz realizowanie polityki mieszkaniowej. W związku z tym Wnioskodawca jest zobowiązany do zawierania umów najmu na lokale mieszkalne i użytkowe na podstawie decyzji wydawanych przez Prezydenta Miasta, jak również do wykonywania wszystkich wierzytelności w stosunku do najemców i dłużników lokali z tytułu opłat czynszowych. Lokatorom, którzy nie wywiązują się z umowy najmu (zalegają z zapłatą czynszu, wykorzystują lokale niezgodnie z przeznaczeniem) zostaje wypowiedziany stosunek prawny do zajmowanego mieszkania na podstawie art. 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 31, poz. 266 ze zm.). W wypowiedzeniu zaznacza się, iż po upływie okresu wypowiedzenia lokal mieszkalny należy opróżnić i wydać właścicielowi. Jeżeli powyższy fakt nie będzie miał miejsca, mieszkanie będzie zajmowane bez tytułu prawnego, co spowoduje skierowanie sprawy na drogę sądową o eksmisję. Jeżeli najemca nie zastosuje się do wypowiedzenia, po jego upływie Wnioskodawca kieruje sprawę na drogę postępowania sądowego o eksmisję i jednocześnie od tego momentu nalicza lokatorowi odszkodowanie za zajmowany bez tytułu prawnego lokal równe wysokości stawki czynszu najmu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right