Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2009, sygn. ITPP1/443-869/09/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-869/09/BK

Stawka podatku - lokale mieszkalne wraz z miejscami garażowymi, możliwość skorygowania faktury.

INTERPRETACJA INDWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 19 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży mieszkań wraz z miejscami postojowymi, stanowiącymi część nieruchomości wspólnej oraz możliwości wystawienia faktur korygujących - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży mieszkań wraz z miejscami postojowymi, stanowiącymi część nieruchomości wspólnej oraz możliwości wystawienia faktur korygujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka realizuje inwestycję budowlaną polegającą na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego (z lokalem usługowym), z miejscami garażowymi znajdującymi się w podpiwniczeniu tegoż budynku. Miejsca garażowe są zlokalizowane w jednym pomieszczeniu stanowiącym halę garażową, będącą przedmiotem współwłasności wszystkich lokatorów. Miejsca garażowe nie są wydzielone od siebie ścianami ani innymi trwałymi przegrodami. Zaprojektowanie miejsc parkingowych pod budynkiem było niezbędne ze względów funkcjonalnych, gdyż budynek jest usytuowany u zbiegu trzech ulic, w związku z czym możliwość zapewnienia miejsc postojowych dla samochodów na zewnątrz budynku była ograniczona. Spółka zamierza dokonać sprzedaży lokali mieszkalnych, z tym że większość mieszkań jest sprzedawana wraz z przynależnym miejscem garażowym w podpiwniczeniu budynku. Na 53 mieszkania przypada 50 stanowisk garażowych, co oznacza, że jedynie 3 mieszkania są oferowane do sprzedaży bez stanowiska garażowego. Pozostałe mieszkania można nabyć wyłącznie ze stanowiskiem garażowym. Wówczas nabywca ma prawo do korzystania z wyznaczonego i przyporządkowanego mu indywidualnie miejsca garażowego. Miejsce garażowe stanowi przynależność lokalu mieszkalnego i pozwala na prawidłowe korzystanie z tego lokalu. W hali, w której wydzielone są miejsca garażowe, znajdują się także tzw. pomieszczenia wspomagające (42 sztuk) oraz komórki lokatorskie (11 sztuk), przyporządkowane do każdego mieszkania. Funkcja tych pomieszczeń jest identyczna, różnica polega jedynie na tym, że pomieszczenia wspomagające znajdują się bezpośrednio przy stanowiskach garażowych i wejście do tych pomieszczeń odbywa się przez stanowisko garażowe przyporządkowane do danego właściciela mieszkania. Komórki lokatorskie również znajdują się w hali garażowej, lecz nie przylegają bezpośrednio do stanowisk garażowych. Sprzedaż dotyczyć zatem będzie lokalu składającego się z lokalu mieszkalnego wraz z miejscem garażowym i pomieszczeniem wspomagającym lub komórką lokatorską, względnie samego tylko lokalu mieszkalnego wraz z komórką lokatorską. Nie można nabyć miejsca garażowego bez jednoczesnego nabycia własności mieszkania, miejsce garażowe nie stanowi samodzielnego przedmiotu sprzedaży. Do dnia dzisiejszego nie zostały zawarte ostateczne umowy sprzedaży lokali mieszkalnych z miejscami garażowymi. Spółka zawarła kilka umów przedwstępnych sprzedaży, na podstawie których przyszli nabywcy zostali zobowiązani do wpłaty zadatku. W związku z powyższym, Spółka wystawiła nabywcom faktury VAT, określając ich przedmiot następująco: Zadatek na zakup lokalu w budynku , zgodnie z umową: 1. mieszkanie nr. o pow. M, 2. stanowisko garażowe nr. W fakturze Spółka zastosowała dwie różne stawki podatku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00