Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2009, sygn. ITPB3/423-631/09/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-631/09/DK
Czy koszty poniesone w celu pozyskania kapitału pieniężnego z emisji akcji na rozwój przedsiębiorstwa Spółki i wprowadzenie tych akcji Spółki do obrotu w zorganizowanym systemie obrotu Spółka może portaktować jako koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2009 r. (data wpływu 19 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu pozyskania kapitału pieniężnego z emisji akcji jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu pozyskania kapitału pieniężnego z emisji akcji.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka w 2007 roku podjęła decyzję o zmianie statusu na spółkę publiczną w rozumieniu art. 4 pkt 20 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: Ustawa o ofercie) oraz o pozyskiwaniu kapitału w drodze emisji akcji skierowanych do inwestorów zainteresowanych obrotem tymi akcjami w zorganizowanym systemie obrotu, podlegającym regulacjom ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: Ustawa o obrocie). Była to decyzja strategiczna, która miała dać Spółce możliwość pozyskiwania kapitału na rozwój jej przedsiębiorstwa w drodze emisji akcji skierowanych do tego typu inwestorów. W związku z tym Spółka rozpoczęła starania o wejście na NewConnect", tj. o wprowadzenie jej akcji do obrotu w alternatywnym systemie obrotu (dalej ASO) w rozumieniu art. 3 pkt 2 Ustawy o obrocie, prowadzonym pod tą nazwą przez Giełdę Papierów Wartościowych w W. S.A. (dalej GPW). Pierwsze notowanie akcji Spółki na tym rynku odbyło się w miesiącu lutym 2008 r., i zbiegło się z zakończeniem I emisji akcji skierowanej do ww. inwestorów. W miesiącu sierpniu 2008 roku zakończono II emisję, a w miesiącu lutym 2009 r. - III emisję. Pozyskany kapitał został skierowany na inwestycje, które szczegółowo zostały opisane w memorandum inwestycyjnym nt. Spółki, sporządzonym przy każdym pozyskaniu kapitału od inwestorów i skierowanym do nich. Warunkiem zamknięcia każdej z tych emisji akcji i pozyskania kapitału przez Spółkę było wprowadzenie akcji Spółki do obrotu na ASO, czyli ich dematerializacja i nadanie im statusu instrumentów finansowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o obrocie oraz wprowadzenie szeregu innych rygorów związanych ze spółką publiczną (np. zawarcie umów lock-upu akcji przez wiodących akcjonariuszy-założycieli, zmiany statutu i wprowadzenie do Rady Nadzorczej Spółki przedstawicieli inwestorów). Kwoty wydatków poniesionych na takie pozyskiwanie kapitału i wprowadzanie akcji Spółki do obrotu na ASO kształtowały się następująco: