Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2009, sygn. ITPB2/415-724/09/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-724/09/IB
Czy w związku z dobrowolnym umorzeniem własnych udziałów bez wynagrodzenia, zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych, Spółka jako płatnik będzie miała obowiązek pobrania podatku dochodowego od Wspólników - osób fizycznych mających rezydencję podatkową w Niemczech?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu dobrowolnego umorzenia własnych udziałów bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu dobrowolnego umorzenia własnych udziałów bez wynagrodzenia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę w Polsce. Majątek Spółki składa się w przeważającej części z majątku nieruchomego, a jej działalność polega na prowadzeniu działalności rolnej oraz wydzierżawianiu nieruchomości podmiotom prowadzącym działalność w zakresie produkcji rolnej. Udziałowcami Spółki są następujące podmioty: K posiadająca niespełna 25% udziałów, N posiadająca niespełna 25% udziałów oraz B posiadająca ponad 50% udziałów. K, N oraz B są spółkami posiadającymi siedzibę na terenie Niemiec. Zgodnie z niemieckimi przepisami N jest osobą prawną, natomiast K oraz B są spółkami osobowymi i na podstawie odpowiednich niemieckich przepisów podatkowych są na gruncie podatków od dochodu traktowane jako podmioty transparentne, w odniesieniu do których opodatkowanie uzyskiwanych przez nie dochodów następuje na poziomie ich wspólników. Jedynymi wspólnikami B są K oraz N. Wszyscy wspólnicy K (dalej: Wspólnicy) są osobami fizycznymi. Zarówno N, jak również wspólnicy podlegają w Niemczech nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right